מנהיגותה

מי הן דמויות המופת עליהן לומדים ילדות וילדים? את מי מייצגות הדמויות המאוירות והמצולמות על הקירות ובדפי העבודה? מה הם המסרים על קירות הגנים ובבתי הספר, ובשפת הדיבור שלנו המבוגרות והמבוגרים? אילו מרחבי משחק נפתחים או נסגרים לפני הבנות והבנים? איך הספרות מחזקת סטראוטיפים וגם מבנה אותם ואיך ניתן לזהות ספרות שווה?

שלום, אני טל ברייר בן מוחה, מייסדת מנהיגותה, מייסדת ספרות שווה, מחברת הספר לנשות ואנשי חינוך - מנהיגותה בחינוך GENDERGARDEN, מחברת ספר הילדות והילדים- לביאת, עו"ד, יועצת ארגונית, אקטיביסטית בת זוג לאבינועם ואם לשלוש בנות.

החזון להגשמתו אני פועלת הוא פיתוח חברה עתידית שוויונית, מאפשרת וצודקת יותר עבור בנותיי ועבור דור העתיד בכלל. אני פועלת בנחישות כי אני יודעת שהשינוי אפשרי וכי ההזדמנות להגיע אליו טמונה בחינוך.

tal_ted_video
טל ברייר בן מוחה, מייסדת מנהיגותה, בהרצאה ב-TED JaffaWomen

לצורך פיתוח גישת מנהיגותה ערכתי, מחקר פעולה של מספר שנים בשדה החינוכי. הנחתי קבוצת גננות חלוצות בנושא המגדרי חקרתי וכתבתי את מחשבותיהן עשייתן והשלכות פעולותיהן בגנים; גייסתי - את מגוון תובנותי כיועצת ארגונית מומחית בפיתוח מנהיגות ניהולית חינוכית; את מומחיותי האקדמית בשדה המגדרי; ואת המידע שאספתי בכנסים בינלאומיים מעשייה מגדרית בשדה החינוכי בעולם.

מכלול מסקנותי ומחקריי אפשרו לי לצרף פרקטיקה ייחודית לתאוריה חדשנית והובילו להולדת גישת מנהיגותה. הנחיית נשות ואנשי חינוך במסגרת הגישה מתקיימת מאז שנת 2008.

גישת מנהיגותה

גישת מנהיגותה מושתתת על שלושה בסיסי מומחיות: פיתוח מנהיגות- חינוך- מגדר.  גישת מנהיגותה מתייחסת למגוון ההיבטים המגדריים בחינוך: הדמויות הנלמדות, המנהיגות הנתפסת, הספרות, השפה, המשחק ועוד מאירה היבטים שקופים וממגדרים בכל אחד מהתחומים וכוללת תאוריה ופרקטיקה יישומית חדשנית המאפשרת את השימוש בהזדמנות הייחודית שבחינוך לפיתוח חברה שוויונית ואיכותית יותר.

הנחה בסיסית במסגרת מנהיגותה היא כי חינוך מודע מגדר אין תכליתו רק השגת שוויון, חינוך מודע מגדר הוא יותר חינוך. חינוך מודע מגדר משיג באופן אפקטיבי יותר מטרות חינוכיות שונות כמו- העלאת סקרנות וחקר אצל הילדות והילדים, מציאת מנהיגות אישית, הפחתת אלימות, קבלה וכבוד לשונות ולמגוון.

מנהיגותה
ספרות שווה וחינוך מודע מגדר - טל ברייר בן מוחה, מייסדת מנהיגותה

מנהיגותה יוצאת מול המושג "בחירה חופשית" בטענה שה"חופש" הוא לכאורי בלבד. מכלול הבחירות של ילדים, ילדות נערות ונערים ושל כולנו כחברה, קשורות בקשר הדוק לתבניות מחשבתיות ממוגדרות המועברות ומופנמות החל מרגע הלידה. תבניות המצרות את מרחב ההתנסות של ילדות וילדים ואת מרחב הבחירה בכל גיל. במנהיגותה אנו פועלות לזיהוי התבניות המגדריות על ידי נשות ואנשי החינוך ופיתוח היכולת לפעול להגמשתן והרחבתן. אנו פועלות להרחבת ההתנסויות של ילדות ילדים בתוך מערכת החינוך להרחבת המודלות והמודלים לחיקוי והשראה ומנעד האפשרויות האמיתיות המוצע לילדות ולילדים.

ארגון מנהיגותה

הארגון הוקם בשנת 2012 ונקרא כך על שמה של הגישה. יועצות מנהיגותה הן יועצות ארגוניות מומחיות במגדר ובחינוך. דרך הסדנאות המועברות במנהיגותה ליווינו ואנו ממשיכות ומלוות שינוי מגדרי במאות גנים ובעשרות מוסדות חינוך. שינוי המשפיע על עיצוב תפיסות של ילדות וילדים על חיי היום יום שלהן/ם על המשפחות והקהילה.

דרך הרצאותיי אני חושפות לאלפי נשות ואנשי חינוך את המקום המרכזי של המגדר בעשייה החינוכית את הדרכים הפרקטיות בהן חינוך מודע מגדר פותח קשת אפשרויות רחבה בפני כל ילדה וילד ומאפשר השגת מטרות חינוכיות באפקטיביות רבה.

מנהיגותה הינו ארגון המקדם שוויון חברתי. במסגרת תפיסת האחריות החברתית שלנו אנו יוזמות ומובילות מגוון פרויקטים להנגשת הידע לציבור הרחב ולקידום חומרים זמינים ופתוחים ברשת ובמגוון הערוצים. הספר מנהיגותה בחינוך- GENDERGARDEN , ויחד איתו המאמרים שפורסמו על העשייה החדשנית שלנו בכתבי עת בארץ ובעולם, ומגוון הראיונות באמצעי המדיה השונים, מסייעים לאלפי נשות ואנשי חינוך לפעילות ופעילים חברתיים, להוביל שינוי.

אנו מקפידות על תרומה מהידע שלנו לקבוצות שידן אינה משגת מתוך הבנה שעשייה התנדבותית היא משמעותית בתוך הסדר החברתי. קבוצת הפייסבוק ספרות שווה שאני מנהלת פתוחה לציבור הרחב ללא עלות ומיועדת להציע סקירות על ספרות שוויונית לילדות ולילדים ולהאיר היבטים ממגדרים ושקופים בספרות מוכרת תוך הצעת אלטרנטיבות.

בתהליכים השונים בהם מעורבת מנהיגותה לוקחות/ים חלק - מנהלות ומנהלי חינוך, מפקחות, מנהלות ומנהלי בתי ספר מורות/ים וגננות כמו גם יועצות לקידום האישה, אקטיביסטיות, חברות סגל באקדמיה וחברות ארגונים העוסקים בשוויון מגדרי. במנהיגותה מועברות גם הרצאות בארגונים עסקיים, בעמותות, באקדמיה, בספריות וכן הרצאות המיועדות לבנות ובני נוער, נשות ואנשי ספר ופעילויות שעות סיפור שוויוני והנעה לאקטיביזם מהגיל הרך.


מנהיגותה - נקודות ציון מרכזיות

 • ליווי ופיתוח גנים מודעי מגדר Gendergarden בכל רחבי הארץ – בגני תקווה וברמת גן – תהליכי עומק עבודה מול פיקוח מנהלות חינוך בעירייה מובילות אשכולות כמו גם עבודה עם הגננות והסייעות. תהליכים נוספים- עבודה עם כלל מובילות גננות העיר תל אביב, הרצאות על חינוך מודע מגדר לכלל גננות וסייעות- עכו, מועצה אזורית אשכול, סביון, חוף הכרמל, חבל מודיעין, לוד, גבעת שמואל, פרדס חנה כרכור, עין המפרץ, תל אביב, בת ים, נתניה, רחובות מטה אשר ועוד
 • הוצאתו לאור של הספר מנהיגותה בחינוך- GENDERGARDEN ספר לנשות ואנשי חינוך המאגד את התאוריה והפרקטיקה של חינוך מודע מגדר נרכש על ידי עריית רמת גן לכלל גני העיר ובערים נוספות
 • ייזום והובלת כנס ראשון ארצי - חינוך מודע מגדר שווה יותר בשיתוף סמינר הקיבוצים ועריית תל אביב בשנת 2014
 • הצגת הישגים בגני ילדים מודעי מגדר בישראל באוניברסיטת אוקספורד, אנגליה
 • ליווי ופיתוח נושא חינוך מודע מגדר תנועת המושבים והקיבוצים ובקרב המועצות האזוריות
 • ליווי ארגון איגוד היועצות לקידום מעמד האישה בפיתוח וקידום הנושא ברשויות השונות בכלל- ובגנים בפרט, הובלת הנושא בכנס השנתי של היועצות לקידום מעמד האישה, וליווי עבודה שוטפת של האיגוד
 • ייזום והובלת צוות היגוי מחוז תל אביב של משרד החינוך להטמעת המודעות המגדרית בכל המחוז (מחוז הכולל שלוש עשרה ערים בין בת ים לנתניה) – בחירת מנהיגותה להובלת צוות ההיגוי
 • העלאת המודעות לנושא במסגרת הרצאות לסטודנטיות/ים ולסגלים באוניברסיטאות ומכללות בחוגים - בין היתר הועברו הרצאות לסטודנטיות/ים ולסגל אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר אילן, מכללת רייכמן, מכללת עמק יזרעאל, מכללת אורנים ועוד
 • פיתוח מדד מנהיגותה לספרות ילדות וילדים - לבחינת מודעות מגדרית ו-Diversity. המדד התפרסם בעיתון הארץ ביולי 2016, בכתבה שיוחדה לו של צפי סער- גברת מג'ונדרת; תוכנית מיוחדת הוקדשה למדד גם במסגרת גלי צהל "ספרים רבותי ספרים" בתוכנית לקראת יום האישה הבינלאומי 2017.
 • פיתוח מודל מודל M-POWER הקשר המחודש בין עבודה ומשפחה והיכולת להגיע לתובנות ניהוליות מקצועיות דרך החיים האישיים. מאמרים בהקשר זה פורסמו בכתב העת האקדמי- Forum on Public Policy, vol 2014 ; כתב העת משאבי אנוש בנושא חדשנות, אוגוסט 2010
 • מאמרים נוספים בנושאי חינוך ומגדר פורסמו בכתב העת הפנקס, בדבר אחר, בסלונה ובאתר מנהיגותה
 • פרסום ספר הילדות והילדים לביאת. הספר הושק ביום האישה הבינלאומי 2016 והפך לרב מכר.

יצירת קשר

טלפון: 054-5528527
טופס יצירת קשר >>